- Home
- ยป
- Our Products
- »
- School Furniture
School Furniture
Non Magnetic Green Chalkboards
Minimum Order Quantity: 2 Piece
| Board type | Wall mount |
| Surface material | Melamine |
| Usage/Application | School |
| Board Material | Resin Coated Steel Surface |
| Brand | vardhmaan |
| Usable side | Single side |
| Board Size | 72x48 Inch |
| Frame Material | Satin-finish Alloy Aluminium |
| Country of Origin | Made in India |
| Mount Type | yes |
| Mounting Type | J hook |
Additional Information:
- Production Capacity: as per order
- Delivery Time: as per requirement
- Packaging Details: corrugated papers
School Furniture
Minimum Order Quantity: 2 Unit
| Product Type | Library Furniture |
| Material | Wooden |
| Frame Material | CRCA Steel |
| Top Material | Prelam Board |
| Bench Height | 2.5 Feet |
| Age Group | Middle School |
| Seat Capacity | depend upon requirement |
| Usage Area | Classroom |
| Color | Brown |
| Country of Origin | Made In India |
| Seating Capacity | 2 Seater |
18mm plpb with 2mm pvc edge bending finished......................................................
Additional Information:
- Production Capacity: as per order
- Delivery Time: as per order and qty
- Packaging Details: plastic and bubble wraps
Mild Steel School Benches
Minimum Order Quantity: 10 Piece
| Product Type | School Benches And Desks |
| Frame Material | CRCA Steel |
| Top Material | Plywood |
| Seating Capacity | 2 Seater |
| Age Group | Middle |
| Bench Type | With Back |
| With Storage | Under Desk Shelf |
| Material | Wooden |
| Size | 48 L x 26 W x 28 H |
| Color | Brown |
| Country of Origin | Made In India |
Additional Information:
- Production Capacity: As per order
- Delivery Time: as per order qty
- Packaging Details: Plastic Stritch Film
Kids School Desk Bench
| Product Type | Dual Desk |
| Frame Material | Mild Steel |
| Seating Capacity | 3 Seater |
| Top Material | MDF Board |
| With Storage | Under Desk Shelf |
| Age Group | Middle |
| Size | 2 x 4 feet (HxW) |
| Color | Orange, Parrot Green, Blue, White |
| Country of Origin | Made in India |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Pipe Thickness | 18 Gauge |
| Shape | Rectangular |
| Material | Wooden, Mild Steel |
Lab Furniture- Laboratory Workstation- Modular Laboratory Furniture- Lab Furniture
Office Furniture- Modular Office Workstation- Office Staff Locker- Metal File Cabinet- Wooden Office Furniture- Corporate Modular Office Furniture
School Furniture- School Desk Bench- Teacher Table
Hospital Furniture- Hospital Bed- Electric Hospital Bed- Hospital Monitor Trolley
Industrial Furniture- Mobile Compactor Storage Systems- Industrial Locker- Slotted Angle Rack
Other Products- Glass Library Cupboard- Fire Resistant File Cabinet- Stainless Steel Work Table- Wood Podium- Steel Bookshelves For Library
Metal Bunk Bed
| Bed Size | Double over Double |
| Material | CRCA Steel |
| Storage | Without Storage |
| Bed Height | 1800 mm |
| Bed Type | Bunk Bed |
| Size | 6 x 2.5 |
| Brand | Vardhmaan |
| Surface Finish | Powder Coated |
Lab Furniture- Laboratory Workstation- Modular Laboratory Furniture- Lab Furniture
Office Furniture- Modular Office Workstation- Office Staff Locker- Metal File Cabinet- Wooden Office Furniture- Corporate Modular Office Furniture
School Furniture- School Desk Bench- Teacher Table
Hospital Furniture- Hospital Bed- Electric Hospital Bed- Hospital Monitor Trolley
Industrial Furniture- Mobile Compactor Storage Systems- Industrial Locker- Slotted Angle Rack
Other Products- Glass Library Cupboard- Fire Resistant File Cabinet- Stainless Steel Work Table- Wood Podium- Steel Bookshelves For Library
Modular School Desk Bench
| Product Type | Bench With Desk |
| Frame Material | CRCA Steel |
| Seating Capacity | 2 Seater |
| Top Material | MDF Board |
| With Storage | Under Desk Shelf |
| Age Group | Secondary |
| Size | 3.5 x 2 feet (W x H) |
| Color | Brown and White |
| Country of Origin | Made in India |
| Surface Finishing | Powder Coated |
| Material | Mild Steel, Wooden |
Lab Furniture- Laboratory Workstation- Modular Laboratory Furniture- Lab Furniture
Office Furniture- Modular Office Workstation- Office Staff Locker- Metal File Cabinet- Wooden Office Furniture- Corporate Modular Office Furniture
School Furniture- School Desk Bench- Teacher Table
Hospital Furniture- Hospital Bed- Electric Hospital Bed- Hospital Monitor Trolley
Industrial Furniture- Mobile Compactor Storage Systems- Industrial Locker- Slotted Angle Rack
Other Products- Glass Library Cupboard- Fire Resistant File Cabinet- Stainless Steel Work Table- Wood Podium- Steel Bookshelves For Library
Steel Mobile Phone Lockers
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| No Of Lockers | 30 |
| Locker Material | CRCA Steel |
| Locker Size | 200x200x200 mm |
| Lock Type | Pad Lock |
| Body Thickness | 0.8 mm |
| Mounting | Wall Mount |
| Usage Area | Gym, Hospital, Office, Factory, School |
Additional Information:
- Delivery Time: one week
Wooden School Desk
Minimum Order Quantity: 15 Piece
| Seating Capacity | 2 Seater |
| Material | commercial ply |
| Color | Brown |
| Size | 36 x 12 x 30 |
| Product Type | School Desk |
| Country of Origin | Made in India |
18mm solid wood with mild steel frame
School Library Furniture
Minimum Order Quantity: 2 Piece
| Furniture Type | Book Rack |
| Material | Mild Steel |
| Product Type | Library Furniture |
| Frame Material | MS Powder Coated |
| Storage Type | Open Rack |
| Number of Shelves | 6 Shelves |
| Rack Orientation | Single Sided |
| Door Type | Without Door |
| Country of Origin | Made in India |
Ms frame with shelf
Ss Staff Lockers
Minimum Order Quantity: 2 Piece
| No Of Lockers | 15 |
| No Of Doors | 15 |
| Locker Material | CRCA Steel |
| Material | Mild Steel |
| Body Thickness | 0.8 mm |
| Lock Type | Pad Lock |
| Ventilation | Perforated |
| Number of doors | 18 Door |
| Surface Finishing | Powder Coated Finished |
| Brand | Vardhmaan |
| Size/Dimension | 80 H x 36 L x 18 D |
| Usage/Application | Lab And Chemical Company Staff |
| Country of Origin | Made in India |
keeping shoes bellow and clothes above
Additional Information:
- Production Capacity: As per order
- Delivery Time: one week
- Packaging Details: Plastic Stretch
Mild Steel Bookshelf
Minimum Order Quantity: 2 Piece
| Steel Grade | CRCA Steel |
| No Of Shelves | 4 |
| Bookshelf Height | 1550 |
| No. Of Shelves | 4 Shelves |
| Bookshelf Width | 900 mm |
| Finish | Powder Coated |
| Bookshelf Load Capacity | 50kg per shelf |
| Size | 54 H x 33 W x 12D |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Product Type | Mild Steel with glass |
| Brand | vardhmaan |
| Usage Area | Library, College, School |
| Country of Origin | Made in India |
Vardhmaan Enterprise offers a wide range of products across various categories, including:
Lab Furniture- Laboratory Workstation- Modular Laboratory Furniture- Lab Furniture
Office Furniture- Modular Office Workstation- Office Staff Locker- Metal File Cabinet- Wooden Office Furniture- Corporate Modular Office Furniture
School Furniture- School Desk Bench- Teacher Table
Hospital Furniture- Hospital Bed- Electric Hospital Bed- Hospital Monitor Trolley
Industrial Furniture- Mobile Compactor Storage Systems- Industrial Locker- Slotted Angle Rack
Other Products- Glass Library Cupboard- Fire Resistant File Cabinet- Stainless Steel Work Table- Wood Podium- Steel Bookshelves For Library
Additional Information:
- Production Capacity: 20 per week
- Delivery Time: as per qty
- Packaging Details: strech film plastic packing
School Benches And Desks
Minimum Order Quantity: 15 Piece
| Product Type | Dual Desk |
| Seating Capacity | Two Seater |
| Frame Material | CRCA Steel |
| Top Material | Plywood |
| Age Group | Middle |
| With Storage | Under Desk Shelf |
Made from Crca Metal squre pipe with 1.2 mm thickness of guage and 18mm plywood
School Tables
Minimum Order Quantity: 2 Piece
| Table Type | Teacher Table |
| Seating Capacity | 1 Seater |
| Frame Material | Mild Steel |
| Top Material | Plywood |
| Shape | Square |
| With Storage | With Drawer |
Lab Furniture- Laboratory Workstation- Modular Laboratory Furniture- Lab Furniture
Office Furniture- Modular Office Workstation- Office Staff Locker- Metal File Cabinet- Wooden Office Furniture- Corporate Modular Office Furniture
School Furniture- School Desk Bench- Teacher Table
Hospital Furniture- Hospital Bed- Electric Hospital Bed- Hospital Monitor Trolley
Industrial Furniture- Mobile Compactor Storage Systems- Industrial Locker- Slotted Angle Rack
Other Products- Glass Library Cupboard- Fire Resistant File Cabinet- Stainless Steel Work Table- Wood Podium- Steel Bookshelves For Library
Additional Information:
- Item Code: vardhmaan
- Production Capacity: as per order
- Delivery Time: as per qty
- Packaging Details: plastic film
School Desk Bench
| Seating Capacity | 3 Seater |
| Material | Wooden, Mild Steel |
| Color | Brown and Blue |
| Size | 4 feet (W) |
| Country of Origin | Made in India |
| Surface Finishing | Powder Coated |
| Pipe Thickness | 16 Gauge |
| Board Thickness | 18 mm |
Lab Furniture- Laboratory Workstation- Modular Laboratory Furniture- Lab Furniture
Office Furniture- Modular Office Workstation- Office Staff Locker- Metal File Cabinet- Wooden Office Furniture- Corporate Modular Office Furniture
School Furniture- School Desk Bench- Teacher Table
Hospital Furniture- Hospital Bed- Electric Hospital Bed- Hospital Monitor Trolley
Industrial Furniture- Mobile Compactor Storage Systems- Industrial Locker- Slotted Angle Rack
Other Products- Glass Library Cupboard- Fire Resistant File Cabinet- Stainless Steel Work Table- Wood Podium- Steel Bookshelves For Library
Mild Steel Bookshelves
Minimum Order Quantity: 2 Piece
| Material | Mild Steel |
| No. of Shelves | 5 Shelves |
| Mount Type | Free Standing |
| Finish Type | Powder Coated |
| Color | Grey |
| Dimensions | 78 H x 33 L x 12 D |
| Size | 78 x 33 x 12 |
| Design | 5 compartment |
| Usage/Application | Library |
| Rack Type | Pull Up Rack |
| Appearance | Modern |
| Brand | vardhmaan |
| Assembly Required | No |
| Weight | 42-45 |
| Product Type | Standard |
| Suitable For | School/Colleges |
| Shelf Type | Tiered Shelf |
| Type | Book Shelf |
| Features | Durable |
| I Deal In | New Only |
| Sustainability | Normal Heat |
| Maintenance | Wipe with Soft Cloth |
| Delivery Charges | Yes |
| Delivery Period | as per order |
Additional Information:
- Production Capacity: 15 per 10 days
- Delivery Time: 8-9
- Packaging Details: plastic film
Teacher table
| Seating Capacity | 1 Seater |
| Color | Brown |
Boards For School
Minimum Order Quantity: 2 sq ft
| Board Size | 24" x 36" |
| Color | Green |
| Frame Material | Durable Aluminium |
| Material | Gi sheet with aluminium channel |
Scretch free magntic resin coated
Magazine stand
| Usage/Application | School |
| Material | Mild Steel |
| Storage Details | Open Storage |
| Color | Grey |
| Height | 3.5 Feet |
| No Of Shelves | 4 Shelves |