- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Industrial Locker
Industrial Locker
Offering you a complete choice of products which include 6 door staff locker, white office staff lockers, steel locker, multi locker almirah and school lockers.
6 Door Staff Locker
Product Price: Rs 8,500 / UNITGet Best Price
Minimum Order Quantity: 2 UNIT
Product Details:
| No Of Lockers | 6 |
| Locker Material | CRCA Steel |
| No Of Doors | 6 Door |
| Body Thickness | 0.8 mm |
| Lock Type | Pad Lock |
| Locker Size | 12x15x18 inch |
| Ventilation | Perforated |
| Size/Dimension | 78 H x 12 L x 18 D |
| Shape | Squre |
| Finish | Powder Coated |
| Color | Grey |
| Weight | 50 Approx |
| Usage Area | Hostel, College, School |
| Usage/Application | for keep bag, Helmets |
Additional Information:
- Item Code: vardhmaanL-012
- Production Capacity: as per qty
- Delivery Time: 7 days
- Packaging Details: Plastic Stretch
Yes! I am InterestedRequest A Callback
White Office Staff Lockers
Product Price: Rs 15,350 / PieceGet Best Price
Product Details:
| No Of Lockers | 24 |
| No Of Doors | 24 |
| Locker Material | CRCA Steel |
| Body Thickness | 0.8 mm |
| Lock Type | Pad Lock |
| Ventilation | Perforated |
Lab Furniture- Laboratory Workstation- Modular Laboratory Furniture- Lab Furniture
Office Furniture- Modular Office Workstation- Office Staff Locker- Metal File Cabinet- Wooden Office Furniture- Corporate Modular Office Furniture
School Furniture- School Desk Bench- Teacher Table
Hospital Furniture- Hospital Bed- Electric Hospital Bed- Hospital Monitor Trolley
Industrial Furniture- Mobile Compactor Storage Systems- Industrial Locker- Slotted Angle Rack
Other Products- Glass Library Cupboard- Fire Resistant File Cabinet- Stainless Steel Work Table- Wood Podium- Steel Bookshelves For Library
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Steel Locker
Product Price: Rs 12,950 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 3 Piece
Product Details:
| Locker Material | CRCA Steel |
| No Of Lockers | 12 |
| No Of Doors | 12 |
| Body Thickness | 0.8 mm |
| Lock Type | Pad Lock |
| Locker Size | 12x15x18 inch |
| Material | Mild Steel |
| Surface Finish | powder coated |
| Color | Grey |
| Usage/Application | For Keeping Wallet |
| Brand | vardhmaan |
| Country of Origin | Made in India |
| No. of Racks | 18 |
| Type | Storage Locker |
Staff Locker For Keeping wallet
finished by powder coated
Additional Information:
- Production Capacity: As per our Demand
- Delivery Time: one week
- Packaging Details: plastic Stench
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Multi Locker Almirah
Product Price: Rs 12,500 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 2 Piece
Product Details:
| No Of Lockers | 18 |
| No Of Doors | 18 |
| Locker Material | CRCA Steel |
| Body Thickness | 0.8 mm |
| Lock Type | Cam Lock |
| Almirah Size | 6x3x1.5 ft |
| Finish | Powder Coated |
| Usage Area | Factory, Office, Hostel, School |
- We, "Vardhmaan Enterprise," are a sole proprietorship-based firm, engaged as the foremost manufacturer and Supplier of lab furniture, office furniture, school furniture and hospital furniture
Additional Information:
- Production Capacity: as per order
Yes! I am InterestedRequest A Callback
School Lockers
Product Price: Rs 12,560 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 2 Piece
Product Details:
| No Of Lockers | 15 |
| Number of Lockerss | 15 |
| Locker Material | CRCA Steel |
| No Of Doors | 15 |
| Type of Lockers | Double Tier Lockers |
| Body Thickness | 0.8 mm |
| Lock Type | Pad Lock |
| Locker Size | 12x15x18 inch |
| Uniformly Disturbed Load | 40 kg per shelf |
| Delivery Time | 5 to 6 days |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Item Code: VardhmaanLockers
- Production Capacity: as per order and qty
- Delivery Time: 5 to 6
- Packaging Details: Plastic Film Starch Film
Yes! I am InterestedRequest A Callback