- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Modular Lab Furniture
Modular Lab Furniture
Leading Manufacturer of wall side laboratory work bench, crca steel wall bench with granite top for instrumentation, 1500x750x750 mm, gi steel island bench with granite top, 2400x900x900 mm, modular lab furniture, composite lab table for college and wall side lab table from Mumbai.
Wall Side Laboratory work bench
Product Price: Rs 65,450 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Details:
| Bench Length | 1800 mm |
| Furniture Type | Wall Bench |
| Bench Width | 750 mm |
| Seating Capacity | 6 seater |
| Material | Stainless Steel |
| Bench Material | MS Powder Coated |
| Top Material | Granite |
| Module Length | 1200 mm |
| Adjustable Height | Adjustable |
| Bench Height | 900 mm |
| Brand | vardhmaan |
| Module Depth | 600 mm |
| Storage Type | Under Bench Cabinets |
| Module Height | 900 mm |
| No Of Drawers | 1 |
| No Of Cabinets | 1 |
| Chemical Resistance | High |
Additional Information:
- Production Capacity: as per design and qty
Yes! I am InterestedRequest A Callback
CRCA Steel Wall Bench with Granite Top for Instrumentation, 1500x750x750 mm
Product Price: Rs 38,950 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Details:
| Bench Length | 1800 mm |
| Furniture Type | Wall Bench |
| Bench Width | 750 mm |
| Material | CRCA Steel |
| Bench Material | MS Powder Coated |
| Top Material | Granite |
| Module Length | 1800 mm |
| Bench Height | 900 mm |
| Module Depth | 750 mm |
| Storage Type | Under Bench Cabinets |
| Module Height | 750 mm |
| No Of Drawers | 2 |
| No Of Cabinets | 2 |
| Chemical Resistance | High |
| Service Provision | Electrical Trunk |
Made from CRCA steel with storage
with granite
with electric raceway
finished by powder coated
Yes! I am InterestedRequest A Callback
GI Steel Island Bench with Granite Top, 2400x900x900 mm
Product Price: Rs 86,450 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Bench Length | 2400 mm |
| Furniture Type | Island Bench |
| Bench Width | 1500 |
| Material | GI Steel |
| Bench Material | MS Powder Coated |
| Top Material | Granite |
| Module Length | 1800 mm |
| Module Depth | 900 mm |
| Module Height | 900 mm |
| No Of Drawers | 4 |
| No Of Cabinets | 2 |
| Chemical Resistance | High |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Modular Lab Furniture
Product Price: Rs 1,27,500 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Details:
| Product Type | Instrument Table |
| Furniture Type | Wall Bench |
| Material | Mild Steel |
| Top Material | Epoxy Resin |
| Sink Type | yes |
| Length | 2400 x 2400 |
| Module Length | 4050 |
| Depth | 750 mm |
| Module Depth | 750 mm |
| Height | 800 mm |
| Module Height | 750 mm |
| Number Of Drawer | alternate |
| Is It Customized | yes |
| Width | 2 Ft |
| No Of Legs | 8 |
| Basin Shape | rectangle |
| No Of Tap | 1 |
| Model Name/Number | var Lab 3 |
| Storage Details | come with shelf |
| Is It Lockable | yes |
Made With Ms Powdercoated with granite with alternate storage
Additional Information:
- Production Capacity: as per work
- Delivery Time: one week
- Packaging Details: plastic stretch film
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Composite Lab Table For College
Product Price: Rs 25,850 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Details:
| Furniture Type | Island Bench |
| Bench Length | 2400 mm |
| Table Type | Wall Bench |
| Bench Type | Wall Bench |
| Length | 2400 mm (8 ft) |
| Width | 750 mm |
| Material | GI Steel |
| Bench Width | 750 mm |
| Body Material | MS Powder Coated |
| Bench Material | CRCA Steel |
| Tabletop Material | Granite |
| Top Material | Granite |
| Module Length | 3000 |
| Application | Chemistry Lab |
| Height | As Per cx need |
| Frame Material | CRCA Steel |
| Bench Height | 900 mm |
| Module Depth | 750 mm |
| Storage Type | Under Bench Cabinets |
| Module Height | 900 mm |
| Storage Configuration | Cabinets & Drawers |
| No Of Drawers | 2 |
| Load Capacity | 200 kg |
| No Of Cabinets | 2 |
| Chemical Resistance | High |
| Frame Finish | Powder Coated |
Made from CRCA METAL SHEET
with thickness of 18 guage of squre pipe and20 guage of body
finished by powder coated
Yes! I am InterestedRequest A Callback
wall side Lab table
Product Price: Rs 70,500 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Bench Type | Wall Bench |
| Product Type | Wall Bench |
| Furniture Type | Corner Unit |
| Material | CRCA Steel |
| Top Material | Epoxy Resin |
| Length | 2400 |
| Module Length | 900 mm |
| Frame Material | CRCA Steel |
| Module Depth | 900 mm |
| Depth | 750 mm |
| Storage Configuration | Cabinets & Drawers |
| Module Height | 900 mm |
| No Of Drawers | 0 |
| No Of Cabinets | 1 |
| Chemical Resistance | High |
- We, "Vardhmaan Enterprise," are a sole proprietorship-based firm, engaged as the foremost manufacturer and Supplier of lab furniture, office furniture, school furniture and hospital furniture
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Modular Laboratory Workstations
Product Price: Rs 45,950 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Bench Type | Wall Bench |
| Furniture Type | Sink Unit |
| Cabinet Material | Mild Steel |
| Workstation Type | Wall Bench |
| Worktop Material | Granite |
| Material | GI Steel |
| Top Material | Granite |
| Length | 1800 mm (6 ft) |
| Mount Type | Floor Mounted |
| Frame Material | CRCA Steel |
| Sink Compatibility | Single Bowl With Drain |
| Module Length | 900 mm |
| Storage Configuration | Drawer & Shutter |
| Module Depth | 750 mm |
| Door Style | Swing Door |
| Application | Chemistry Lab |
| Width | 900 mm |
| Module Height | 900 mm |
| Finish | Powder Coated |
| No Of Drawers | 2 |
| No Of Cabinets | 1 |
| Chemical Resistance | Medium |
| Service Provision | Water Line |
- We, "Vardhmaan Enterprise," are a sole proprietorship-based firm, engaged as the foremost manufacturer and Supplier of lab furniture, office furniture, school furniture and hospital furniture
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Composite Lab Table For College
Product Price: Rs 42,500 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Details:
| Bench Type | Island Table |
| Furniture Type | Island Bench |
| Table Type | Island Table |
| Material | GI Steel |
| Length | 1800 mm (6 ft) |
| Height Adjustment | Manual |
| Top Material | Phenolic Resin |
| Tabletop Material | Granite |
| Module Length | 1800 mm |
| No Of Shelves | One Shelf |
| Module Depth | 750 mm |
| Frame Material | Galvanized Iron |
| Module Height | 900 mm |
| Width | 750 |
| Storage Configuration | Knee Space |
| No Of Drawers | 2 |
| No Of Cabinets | 3 |
| Chemical Resistance | High |
| Service Provision | Electrical Trunk |
Made from GI steel with storage
with granite
with electric raceway
finished by powder coated
Yes! I am InterestedRequest A Callback