- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Laboratory Table
Laboratory Table
Pioneers in the industry, we offer industrial laboratory workbenches, modular office workstation, composite science lab and lab furniture chemistry island table from India.
Industrial Laboratory Workbenches
Product Price: Rs 97,950 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Details:
| Bench Length | 2400 mm |
| Width | 750 mm |
| Length | 8 feet |
| Bench Width | 1200 |
| Body Material | MS Powder Coated |
| Bench Material | MS Powder Coated |
| Material | Metal |
| Top Material | Granite |
| Height | 850 mm |
| Storage Type | Under Bench Cabinets |
| No. Of Sockets | 2 Sockets |
| Load Capacity | 300 kg |
| Frame Finish | Powder Coated |
| Country of Origin | Made in India |
................................................................
Additional Information:
- Item Code: va-005
- Production Capacity: as per order
- Delivery Time: 10-12 Days
- Packaging Details: Plastic Film
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Modular Office Workstation
Product Price: Rs 7,850 / SetGet Best Price
Minimum Order Quantity: 2 Set
Product Details:
| Material | Particle Board |
| Seating Height (In mm) | 2.5 feet |
| Seating Capacity | 4 Person |
| Country of Origin | Made in India |
| Workstation Width | 8 feet |
| Number Of Drawer | 3 Drawer |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Thickness | 1.2 mm |
Made from CRCA metal sheet with 20 guage body and 18 guage frame
Finished by powder coated
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Composite Science Lab
Product Price: Rs 54,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 2 Piece
Product Details:
| Length | 2400 mm |
| Bench Length | 2400 mm |
| Supply Type | Chemicals |
| Width | 750 mm |
| Material | Mild Steel |
| Bench Width | 900 mm |
| Subject | General Science, Physics, Biology, Chemistry |
| Body Material | MS Powder Coated |
| Shape | Square |
| Level | School, Medical, Research, College |
| Bench Material | Stainless Steel 304 |
| Top Material | Stainless Steel 304 |
| Height | 850 mm |
| Bench Height | 900 mm |
| Pack Size | Single Piece |
| Storage Type | Under Bench Cabinets, Drawers |
| Brand | Vardhmaan |
| Seating Capacity | 8 seater |
| No. Of Sockets | 4 Sockets |
| Set Contains | 6 + 1 chair |
| Load Capacity | 300 kg |
| Frame Finish | Matt Finish |
Made from CRCA METAL SHEET Finished by powder coated
20 guage door
22 guage body
special use in chemical, research Lab
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Lab Furniture Chemistry Island Table
Product Price: Rs 1,24,850 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Length | 2400 mm |
| Width | 750 mm |
| Body Material | MS Powder Coated |
| Top Material | Granite |
| Sink & Drain Configuration | Single Sink |
| No. Of Sockets | 2 Sockets |
| Table Top Thickness | 17-18Mm |
| Material | Ms Powder Coated |
| Kitchen Shape | U Shape |
| Color | As per requirment |
| Service Location Type | Commercial |
Black Granite on top with regent racks.
Yes! I am InterestedRequest A Callback