- Home
- »
- Our Products
- »
- Industrial Furniture
Industrial Furniture
MS Slotted Angle Racks
Minimum Order Quantity: 2 Unit
| Rack Type | Open Rack |
| Number of Shelves | 6 Shelves |
| Load Per Level | 50–100 kg |
| No of Shelves | 6 |
| Height | 7 ft |
| Rack Height | 2100 mm |
| Rack Width | 900 mm |
| Rack Depth | 450 mm |
| Load Capacity per layer | 100 kg |
| Angle Thickness | 1.6 mm |
| Sheet Thickness | 1.0 mm |
| Surface Finish | Paint Coated |
| Usage | Warehouse, Office, Library, Retail Store |
Vardhmaan Enterprise offers a wide range of products across various categories, including:
Lab Furniture- Laboratory Workstation- Modular Laboratory Furniture- Lab Furniture
Office Furniture- Modular Office Workstation- Office Staff Locker- Metal File Cabinet- Wooden Office Furniture- Corporate Modular Office Furniture
School Furniture- School Desk Bench- Teacher Table
Hospital Furniture- Hospital Bed- Electric Hospital Bed- Hospital Monitor Trolley
Industrial Furniture- Mobile Compactor Storage Systems- Industrial Locker- Slotted Angle Rack
Other Products- Glass Library Cupboard- Fire Resistant File Cabinet- Stainless Steel Work Table- Wood Podium- Steel Bookshelves For Library
Additional Information:
- Production Capacity: as per order
- Delivery Time: week
Sloane Angel Racks
| Height | 2100 mm x 900 mm w x 450 mm depth |
| Product Type | Angle Frame |
| Usage/Application | Warehouse |
| Material | Mild steel |
| Color | Black |
| Storage Capacity | 100 per shelve |
Stainless Steel Shopping Trolley
Minimum Order Quantity: 2 Unit
| Material | Stainless Steel |
| Type | Hydraulic Trolley |
| Wheel | Four-Wheel |
| Load Capacity | 10 kg |
| Trolley Type | Supermarket |
| Capacity | 100 L |
| Usage/Application | Shopping |
| Basket Capacity | 50 L |
Lab Furniture- Laboratory Workstation- Modular Laboratory Furniture- Lab Furniture
Office Furniture- Modular Office Workstation- Office Staff Locker- Metal File Cabinet- Wooden Office Furniture- Corporate Modular Office Furniture
School Furniture- School Desk Bench- Teacher Table
Hospital Furniture- Hospital Bed- Electric Hospital Bed- Hospital Monitor Trolley
Industrial Furniture- Mobile Compactor Storage Systems- Industrial Locker- Slotted Angle Rack
Other Products- Glass Library Cupboard- Fire Resistant File Cabinet- Stainless Steel Work Table- Wood Podium- Steel Bookshelves For Library
Mobile Locker Cabinet
Minimum Order Quantity: 2 Piece
| No Of Lockers | 15 |
| Locker Material | CRCA Steel |
| Locker Size | 300 x 400 |
| Lock Type | Pad Lock |
| Body Thickness | 0.8 mm |
| Mounting | Floor Standing |
Made from Crca Metal sheet with 0.9mm thickness of door and .0.8mm thickness of body
finished by powder coated
Ms Platform Trolley
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Material | Mild Steel |
| Load Capacity(Kg) | 250 kg |
| Usage/Application | Industrial |
| Type | Mild Steel Platform Trolley |
| Load Capacity | 250 kg |
| Platform Size | 3 Ft L x 2 Ft W x 2.5 Ft H |
| Color | powder coated |
| Features | easy to carry heavy material |
Additional Information:
- Item Code: vardhmaan5
- Production Capacity: as per order
- Delivery Time: as per qty
Storage Locker Cabinet
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| No Of Lockers | 15 |
| Locker Material | CRCA Steel |
| No Of Doors | 15 |
| Body Thickness | 1 mm |
MAde From CRCAMetal Sheet With 0.9mm Thickness finished by powder coated
Worker Locker Cabinet
| No Of Lockers | 12 |
Lab Furniture- Laboratory Workstation- Modular Laboratory Furniture- Lab Furniture
Office Furniture- Modular Office Workstation- Office Staff Locker- Metal File Cabinet- Wooden Office Furniture- Corporate Modular Office Furniture
School Furniture- School Desk Bench- Teacher Table
Hospital Furniture- Hospital Bed- Electric Hospital Bed- Hospital Monitor Trolley
Industrial Furniture- Mobile Compactor Storage Systems- Industrial Locker- Slotted Angle Rack
Other Products- Glass Library Cupboard- Fire Resistant File Cabinet- Stainless Steel Work Table- Wood Podium- Steel Bookshelves For Library
Material Handling Trolleys
Minimum Order Quantity: 5 Unit
| Usage/Application | Material Handling |
| Material | Mild Steel |
| Brand | Vardhmaan |
| Max Height | 33 |
| Load Capacity | 120_150 |
Mild steel with naylon wheel
SS Platform Trolley
| Load Capacity(kg) | 100 kg |
| Usage/Application | Hospital |
| Structure | Platform |
| Color | Silver |
Lab Furniture- Laboratory Workstation- Modular Laboratory Furniture- Lab Furniture
Office Furniture- Modular Office Workstation- Office Staff Locker- Metal File Cabinet- Wooden Office Furniture- Corporate Modular Office Furniture
School Furniture- School Desk Bench- Teacher Table
Hospital Furniture- Hospital Bed- Electric Hospital Bed- Hospital Monitor Trolley
Industrial Furniture- Mobile Compactor Storage Systems- Industrial Locker- Slotted Angle Rack
Other Products- Glass Library Cupboard- Fire Resistant File Cabinet- Stainless Steel Work Table- Wood Podium- Steel Bookshelves For Library