- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Mild Steel Cupboard
Mild Steel Cupboard
Providing you the best range of glass library cupboard, mild steel storewel cupboard, office glass door cupboard, office cupboard and ms file storage cupboard with effective & timely delivery.
Glass Library Cupboard
Product Price: Rs 14,500 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Material | Mild Steel |
| No. Of Doors | 2 Door |
| Usage/Application | Home, Office |
| No. Of Shelves | 4 Shelves |
| Size | 6 x 4 feet (HxW) |
| Color | Grey |
| Door Type | Double Door |
| Opening Type | Hinged |
| Lock Type | Key Lock |
| Country of Origin | Made in India |
| Number Of Shelves | 4 |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Mount Type | Floor Mounted |
Lab Furniture- Laboratory Workstation- Modular Laboratory Furniture- Lab Furniture
Office Furniture- Modular Office Workstation- Office Staff Locker- Metal File Cabinet- Wooden Office Furniture- Corporate Modular Office Furniture
School Furniture- School Desk Bench- Teacher Table
Hospital Furniture- Hospital Bed- Electric Hospital Bed- Hospital Monitor Trolley
Industrial Furniture- Mobile Compactor Storage Systems- Industrial Locker- Slotted Angle Rack
Other Products- Glass Library Cupboard- Fire Resistant File Cabinet- Stainless Steel Work Table- Wood Podium- Steel Bookshelves For Library
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Mild Steel Storewel Cupboard
Product Price: Rs 11,900 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Almirah Type | Office |
| Property Type | Private Office |
| Number of Doors | 2 Door |
| Transaction Type | Sale |
| Height | 1980 mm (6.5 ft) |
| Capacity (No. of Seats) | 8 to 9 box file come |
| Door Type | Hinged Door |
| Material | Mild Steel (MS) |
| Location (City) | Mumbai |
| Locking System | Key Lock |
| Amenities | 24/7 Access |
| Building Type | Business/IT Park |
- We, "Vardhmaan Enterprise," are a sole proprietorship-based firm, engaged as the foremost manufacturer and Supplier of lab furniture, office furniture, school furniture and hospital furniture
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Office Glass Door Cupboard
Product Price: Rs 14,450 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Cupboard Type | File Cupboard |
| Body Material | Mild Steel |
| No Of Shelves | 4 Shelves |
| No. Of Doors | Double Door |
| Material | CRCA Steel |
| Glass Type | Clear Glass |
| Door Type | Swing Door |
| No. Of Shelves | 4 Shelves |
| Height | 1980 mm |
| Locking | With Lock |
| Lock Type | Key Lock |
Lab Furniture- Laboratory Workstation- Modular Laboratory Furniture- Lab Furniture
Office Furniture- Modular Office Workstation- Office Staff Locker- Metal File Cabinet- Wooden Office Furniture- Corporate Modular Office Furniture
School Furniture- School Desk Bench- Teacher Table
Hospital Furniture- Hospital Bed- Electric Hospital Bed- Hospital Monitor Trolley
Industrial Furniture- Mobile Compactor Storage Systems- Industrial Locker- Slotted Angle Rack
Other Products- Glass Library Cupboard- Fire Resistant File Cabinet- Stainless Steel Work Table- Wood Podium- Steel Bookshelves For Library
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Office Cupboard
Product Price: Rs 12,250 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 2 Piece
Product Details:
| No Of Doors | 2 Doors |
| No Of Shelves | 4 Shelves |
| Material | CRCA Steel |
| Height | 1980 mm |
| Width | 915 mm |
| Lock Type | Key Lock |
Made from CRCA sheet with thickness of 0.8 mm and 0.9 mm
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Ms file storage Cupboard
Product Price: Rs 12,500 / PieceGet Best Price
Product Details:
| No Of Shelves | 4 Shelves |
| Door Type | Swing Door |
| Material | CRCA Steel |
| Height | 1980 mm |
| Width | 915 mm |
| Lock Type | Cam Lock |
We''Vardhmaan Enterprise” are a Sole Proprietorship Firm based firm, engaged as the foremost, Manufacturer and Supplier of Lab Furniture,office furniture , school furniture and hospital furniture
Yes! I am InterestedRequest A Callback