- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Laboratory Workstation
Laboratory Workstation
Prominent & Leading Manufacturer from Mumbai, we offer wall bench, stainless steel, 1800 mm (6 ft), wall bench, epoxy resin, 2400 mm (8 ft), wall bench, granite, 1800 mm (6 ft), centre table island bench, laboratory island bench and modular laboratory workstations.
Wall Bench, Stainless Steel, 1800 mm (6 ft)
Product Price: Rs 37,500 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Bench Length | 1800 mm |
| Workstation Type | Wall Bench |
| Material | Stainless Steel |
| Bench Width | 750 mm |
| Worktop Material | Stainless Steel |
| Seating Capacity | 4 seater |
| Bench Material | MS Powder Coated |
| Length | 1800 mm (6 ft) |
| Top Material | Granite |
| Frame Material | Stainless Steel (SS) |
| Adjustable Height | Adjustable |
| Bench Height | 900 mm |
| Storage Configuration | Only Shutters |
| Brand | vardhmaan |
| Storage Type | Under Bench Cabinets |
| Application | IVF Lab |
| Seating Height | 18 inch |
| Worktop Thickness | 18 mm |
| Included Accessories | Electrical Sockets |
| Surface Finish | Epoxy Powder Coated |
| Construction Type | Modular (CKD) |
- We, "Vardhmaan Enterprise," are a sole proprietorship-based firm, engaged as the foremost manufacturer and Supplier of lab furniture, office furniture, school furniture and hospital furniture
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Wall Bench, Epoxy Resin, 2400 mm (8 ft)
Product Price: Rs 38,900 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Bench Type | Wall Bench |
| Bench Length | 1800 mm |
| Workstation Type | Wall Bench |
| Table Top Material | Granite |
| Worktop Material | Epoxy Resin |
| Bench Width | 750 mm |
| Bench Material | CRCA Steel |
| Application | Pharmaceutical Lab |
| Length | 2400 mm (8 ft) |
| Frame Material | CRCA Steel |
| Top Material | Granite |
| Frame Design | Pedestal Frame |
| Bench Height | 900 mm |
| Storage Configuration | Drawer & Shutter |
| Storage Type | Under Bench Cabinets |
| Worktop Thickness | 19 mm |
| Surface Finish | Epoxy Powder Coated |
| Construction Type | Modular (CKD) |
Made from Crca Metal sheet with 18 guage frame and 20 guage thickness of body and door
finished by powder coated
black granite
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Wall Bench, Granite, 1800 mm (6 ft)
Product Price: Rs 34,500 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Details:
| Stone Type | Granite |
| Bench Length | 1800 mm |
| Seating Capacity | 4 seater |
| Bench Width | 750 mm |
| Bench Style | Backless |
| Bench Material | MS Powder Coated |
| Finish | Polished |
| Top Material | Granite |
| Color | Black |
| Bench Height | 900 mm |
| Application Area | College, chemical laboratory, School |
| Storage Type | Under Bench Cabinets |
Made from CRCA steel with storage
with granite
with electric raceway
finished by powder coated
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Centre Table Island Bench
Product Price: Rs 1,24,500 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Details:
| Bench Length | 3000 mm |
| Workstation Type | Island Bench |
| Bench Width | 1500 |
| Worktop Material | Granite |
| Bench Material | CRCA Steel |
| Length | 3000 mm (10 ft) |
| Top Material | Granite |
| Frame Material | CRCA Steel |
| Bench Height | 900 mm |
| Storage Configuration | Drawer & Shutter |
| Storage Type | Under Bench Cabinets |
| Application | Physics Lab |
| No. Of Sockets | 2 Sockets |
| Worktop Thickness | 18 mm |
| Load Capacity | 150 kg |
| Frame Finish | Powder Coated |
| Surface Finish | Epoxy Powder Coated |
| Construction Type | Modular (CKD) |
Made from CRCA metal sheet with 18 guage thickness of frame 20 guage thickness of body
finished by powder coated
with black granite
Additional Information:
- Item Code: vardhmaanLab-2
- Production Capacity: as per design and qty
- Delivery Time: 10-12 days
- Packaging Details: plastic Stretch Films
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Laboratory Island Bench
Product Price: Rs 59,500 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Stone Type | Granite |
| Workstation Type | Island Bench |
| Bench Length | 2400 mm |
| Width | 750 mm |
| Bench Width | 1500 |
| Worktop Material | Granite |
| Seating Capacity | 6 seater |
| Length | 2400 mm (8 ft) |
| Body Material | MS Powder Coated |
| Bench Style | Rectangular |
| Bench Material | MS Powder Coated |
| Top Material | Granite |
| Finish | Polished |
| Frame Material | CRCA Steel |
| Height | 850 mm |
| Storage Configuration | Drawer & Shutter |
| Bench Height | 900 mm |
| Color | Black |
| Storage Type | Under Bench Cabinets |
| Application | Chemistry Lab |
| Application Area | School, laboratory, College |
| Worktop Thickness | 18 mm |
| Surface Finish | Epoxy Powder Coated |
| Construction Type | Modular (CKD) |
- We, "Vardhmaan Enterprise," are a sole proprietorship-based firm, engaged as the foremost manufacturer and Supplier of lab furniture, office furniture, school furniture and hospital furniture
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Modular Laboratory Workstations
Product Price: Rs 1,21,500 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Details:
| Bench Type | Island Bench |
| Furniture Type | Island Bench |
| Workstation Type | Island Bench |
| Worktop Material | Granite |
| Top Material | Granite |
| Length | 3000 mm (10 ft) |
| Frame Material | CRCA Steel |
| Module Length | 3000 |
| Storage Configuration | Drawer & Shutter |
| Module Depth | 1500 |
| Application | all Lab |
| Module Height | 900 mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Mile Steel With Granite Top |
| type | with storage and without storage |
| Brand | Vardhamaan |
| Factory | Dahisar |
with regent racks and PP Sink..with storage
Additional Information:
- Item Code: VardhmaanLab
- Production Capacity: As per Design , QTY
- Delivery Time: As per Qty, Work
- Packaging Details: Plastic Stretch Film
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Wall Bench, PP (Polypropylene), 1500 mm (5 ft)
Product Price: Rs 34,500 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Bench Type | Wall Bench |
| Workstation Type | Wall Bench |
| Top Material | Granite |
| Worktop Material | Granite |
| Length | 1800 mm (6 ft) |
| Frame Material | CRCA Steel |
| Storage Configuration | Drawer & Shutter |
| Application | Chemistry Lab |
| Worktop Thickness | 18 mm |
| Surface Finish | Epoxy Powder Coated |
| Construction Type | Modular (CKD) |
- We, "Vardhmaan Enterprise," are a sole proprietorship-based firm, engaged as the foremost manufacturer and Supplier of lab furniture, office furniture, school furniture and hospital furniture
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Island Bench, Phenolic Resin, 3000 mm (10 ft)
Product Price: Rs 64,500 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Workstation Type | Island Bench |
| Worktop Material | Phenolic Resin |
| Length | 3000 mm (10 ft) |
| Frame Material | CRCA Steel |
| Storage Configuration | Drawer & Shutter |
| Application | Biology Lab |
| Worktop Thickness | 16 mm |
| Included Accessories | Sink, Reagent Rack, Electrical Sockets |
| Surface Finish | Epoxy Powder Coated |
| Construction Type | Modular (CKD) |
- We, "Vardhmaan Enterprise," are a sole proprietorship-based firm, engaged as the foremost manufacturer and Supplier of lab furniture, office furniture, school furniture and hospital furniture
Yes! I am InterestedRequest A Callback