- Home
- »
- Our Products
- »
- Slotted Angle Rack
Slotted Angle Rack
Slotted Angle Iron Rack
| Rack Type | Open Rack |
| Height | 2100 mm (7 ft) |
| Number of Shelves | 5 Shelves |
| Load Per Level | 50–100 kg |
| Rack Height | 2000 mm |
| Rack Width | 750 mm |
| Rack Depth | 450 mm |
Lab Furniture- Laboratory Workstation- Modular Laboratory Furniture- Lab Furniture
Office Furniture- Modular Office Workstation- Office Staff Locker- Metal File Cabinet- Wooden Office Furniture- Corporate Modular Office Furniture
School Furniture- School Desk Bench- Teacher Table
Hospital Furniture- Hospital Bed- Electric Hospital Bed- Hospital Monitor Trolley
Industrial Furniture- Mobile Compactor Storage Systems- Industrial Locker- Slotted Angle Rack
Other Products- Glass Library Cupboard- Fire Resistant File Cabinet- Stainless Steel Work Table- Wood Podium- Steel Bookshelves For Library
Shelves Slotted Angle Racks
| Height | 2100 mm (7 ft) |
| Number of Shelves | 5 Shelves |
| Shelf Size (L x D) | 900 x 450 mm (3x1.5 ft) |
| Load Capacity per Shelf | 50 kg |
| Angle Thickness | 2.0 mm |
Lab Furniture- Laboratory Workstation- Modular Laboratory Furniture- Lab Furniture
Office Furniture- Modular Office Workstation- Office Staff Locker- Metal File Cabinet- Wooden Office Furniture- Corporate Modular Office Furniture
School Furniture- School Desk Bench- Teacher Table
Hospital Furniture- Hospital Bed- Electric Hospital Bed- Hospital Monitor Trolley
Industrial Furniture- Mobile Compactor Storage Systems- Industrial Locker- Slotted Angle Rack
Other Products- Glass Library Cupboard- Fire Resistant File Cabinet- Stainless Steel Work Table- Wood Podium- Steel Bookshelves For Library
Ss Slotted Angle Rack
| Height | 2400 mm (8 ft) |
| Number of Shelves | 6 Shelves |
| Shelf Size (L x D) | 1200 x 450 mm (4x1.5 ft) |
| Load Capacity per Level | 50 kg |
| Angle Thickness | 2.0 mm |
- We, "Vardhmaan Enterprise," are a sole proprietorship-based firm, engaged as the foremost manufacturer and Supplier of lab furniture, office furniture, school furniture and hospital furniture
Heavy Duty Racks
| Rack Type | Slotted Angle |
| Structural Type | Slotted Angle |
| Number Of Levels | 4 levels |
| Material | Mild Steel |
| Storage Capacity | 100 kg |
| Height | 7 feet |
| Surface Treatment | Paint Coated |
- We, "Vardhmaan Enterprise," are a sole proprietorship-based firm, engaged as the foremost manufacturer and Supplier of lab furniture, office furniture, school furniture and hospital furniture
Heavy Duty Slotted Angle Racks
| Height | 2400 mm (8 ft) |
| Number of Shelves | 4 Shelves |
| Shelf Size (L x D) | 1200 x 300 mm (4x1 ft) |
Lab Furniture- Laboratory Workstation- Modular Laboratory Furniture- Lab Furniture
Office Furniture- Modular Office Workstation- Office Staff Locker- Metal File Cabinet- Wooden Office Furniture- Corporate Modular Office Furniture
School Furniture- School Desk Bench- Teacher Table
Hospital Furniture- Hospital Bed- Electric Hospital Bed- Hospital Monitor Trolley
Industrial Furniture- Mobile Compactor Storage Systems- Industrial Locker- Slotted Angle Rack
Other Products- Glass Library Cupboard- Fire Resistant File Cabinet- Stainless Steel Work Table- Wood Podium- Steel Bookshelves For Library
Heavy Duty Steel Rack
| Type | Pallet Rack |
| Number Of Layers | 5 |
| Mounting Type | Adjustable |
| Storage Capacity | 50 kg per shelf |
| Height | 8 feet |
| Load Capacity Per Layer | 60 |
Vardhmaan Enterprise offers a wide range of products across various categories, including:
Lab Furniture- Laboratory Workstation- Modular Laboratory Furniture- Lab Furniture
Office Furniture- Modular Office Workstation- Office Staff Locker- Metal File Cabinet- Wooden Office Furniture- Corporate Modular Office Furniture
School Furniture- School Desk Bench- Teacher Table
Hospital Furniture- Hospital Bed- Electric Hospital Bed- Hospital Monitor Trolley
Industrial Furniture- Mobile Compactor Storage Systems- Industrial Locker- Slotted Angle Rack
Other Products- Glass Library Cupboard- Fire Resistant File Cabinet- Stainless Steel Work Table- Wood Podium- Steel Bookshelves For Library