- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Lab Furniture
Lab Furniture
Our range of products include modular laboratory furniture, chemical lab furniture, island laboratory bench, laboratory island table, glass library cupboard and ice lined refrigerator.
Modular Laboratory Furniture
Product Price: Rs 20,950 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 2 Piece
Product Details:
| Product Type | Island Bench |
| Furniture Type | Island Bench |
| Top Material | Granite |
| Length | 1800 mm |
| Module Length | 1800 mm |
| Depth | 1200 |
| Module Depth | 900 mm |
| Height | 800 mm |
| Module Height | 900 mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Stainless Steel |
| Table Length | 5 feet |
| Table Width | 2.5 feet |
| Table Height | 2.5 feet |
| Color | Green and White |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Number Of Drawer | 2 |
| Number Of Door Cabinet | 1 |
Made from CRCA metal sheet with 20 gauge and 18 guage.................
.....................................
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Chemical Lab Furniture
Product Price: Rs 89,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Details:
| Product Type | Wall Bench |
| Furniture Type | Wall Bench |
| Bench Length | 2400 mm |
| Bench Type | Wall Bench |
| Material | Mild Steel |
| Table Top Material | Granite |
| Bench Width | 750 mm |
| Bench Material | MS Powder Coated |
| Top Material | Granite |
| Length | 3000 mm (10 ft) |
| Frame Material | MS/GI Powdercoat |
| Module Length | 1200 mm |
| Depth | 750 mm |
| Bench Height | 900 mm |
| Module Depth | 750 mm |
| Frame Type | C-Frame |
| Frame Design | H-Frame |
| Height | 900 mm |
| Module Height | 900 mm |
| Storage Type | Under Bench Cabinets |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Production Capacity: depen upon design , qty
- Delivery Time: as per design, qty
- Packaging Details: bubble pack
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Modular Laboratory Furniture
Product Price: Rs 41,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Details:
| Product Type | Island Bench |
| Furniture Type | Island Bench |
| Bench Type | Island Bench |
| Material | ms |
| Table Top Material | Granite |
| Top Material | Granite |
| Sink Type | pp |
| Usage/Application | for chemical company, school Lab |
| Length | 2400 mm (8 ft) |
| Module Length | 2400 |
| Depth | 1500 |
| Frame Design | H-Frame |
| Module Depth | 750 mm |
| Module Height | 1200 |
| Height | 900 mm |
| Width | 1500 mm (5 ft) |
| Included Accessories | Peg Board, Reagent Rack |
| Application / Usage | Food & Beverage, Pharmaceutical Lab, Chemistry Lab, Biology Lab, Physics Lab, R&D / QC Lab, Educational Lab |
| Country of Origin | Made in India |
with a regent rack finished by powder coated
..........................
Additional Information:
- Production Capacity: 4-5 units
- Delivery Time: depend upon work
- Packaging Details: strech film
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Island Laboratory Bench
Product Price: Rs 1,25,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Details:
| Bench Length | 2400 mm |
| Length | 8 feet |
| Width | 1200 |
| Bench Width | 1200 |
| Body Material | MS Powder Coated |
| Bench Material | MS Powder Coated |
| Material | Metal |
| Top Material | Granite |
| Height | 900 mm |
| Bench Height | 900 mm |
| Storage Type | Under Bench Cabinets, Drawers |
| Country of Origin | Made in India |
Made from mild steel and granit top With Regent racl O Top
Peg Stand , With Sink And tap
Additional Information:
- Item Code: lab3
- Production Capacity: 10
- Delivery Time: as per design and qty
- Packaging Details: bubble
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Laboratory Island Table
Product Price: Rs 25,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Details:
| Table Type | Island Table |
| Length | 2400 mm (8 ft) |
| Table Material | MS Powder Coated |
| Tabletop Material | Granite |
| Top Material | Granite |
| Sink Type | Single Sink |
| No. Of Sockets | 6 Sockets |
| Accessories | Reagent Rack |
| Country of Origin | Made in India |
| Table Length | 8f |
| Table Width | 2.5 feet |
| Table Height | 2.5 feet |
| Material | Mild Steel |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Usage | Laboratory |
| Number Of Door Cabinet | 1 |
| Color | Pink, White(Base) |
| Counter Top Material | Granite |
Lab Furniture- Laboratory Workstation- Modular Laboratory Furniture- Lab Furniture
Office Furniture- Modular Office Workstation- Office Staff Locker- Metal File Cabinet- Wooden Office Furniture- Corporate Modular Office Furniture
School Furniture- School Desk Bench- Teacher Table
Hospital Furniture- Hospital Bed- Electric Hospital Bed- Hospital Monitor Trolley
Industrial Furniture- Mobile Compactor Storage Systems- Industrial Locker- Slotted Angle Rack
Other Products- Glass Library Cupboard- Fire Resistant File Cabinet- Stainless Steel Work Table- Wood Podium- Steel Bookshelves For Library
Additional Information:
- Production Capacity: as per design and qty
- Delivery Time: 10-12
- Packaging Details: bubble and plastic packing
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Glass Library Cupboard
Product Price: Rs 14,850 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 2 Piece
Product Details:
| Cupboard Type | File Cupboard |
| Frame Material | Mild Steel |
| Body Material | Mild Steel |
| No. Of Doors | Double Door |
| Type of Glass | 5Mm |
| Size | 78' H x 36' W x 18' D |
| Glass Type | Clear Glass |
| Thickness | 20-22 guage |
| Assembly Required | Already Assembled |
| Application | Office |
| Load Capacity | per shelf 30-40Kg |
| Customization | Available |
| Foldability | Non Foldable |
| Portability | Not Portable |
| Warranty | 1 |
| Finish Type | powder coated |
| Model Name/Number | vardhmaan glass door cupboard |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Production Capacity: as per order
- Delivery Time: 1 week
- Packaging Details: Plastic Stritch Film
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Ice Lined Refrigerator
Product Price: Rs 69,000 / UnitGet Best Price
Product Details:
| Net Storage Capacity | 108 L |
| Holdover time during power cut at 43 degree Celsius | 17 Hours |
| Manufacture Gross Volume | 204 L |
Yes! I am InterestedRequest A Callback