- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Institutional Furniture
Institutional Furniture
Our product range includes a wide range of designer iron almirah, laboratory table, stainless steel frame, compact laminate top and chemical storage cabinet.
Designer Iron Almirah
Product Price: Rs 12,950 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Door Type | Double Door |
| No. Of Shelves | 4 Shelves |
| Number of Shelves | 4 Shelves |
| Lock Type | Key Lock |
| Door Thickness | 0.9 mm |
| Body Thickness | 0.7 mm |
| Finish | Powder Coated |
| Mirror | Without Mirror |
Lab Furniture- Laboratory Workstation- Modular Laboratory Furniture- Lab Furniture
Office Furniture- Modular Office Workstation- Office Staff Locker- Metal File Cabinet- Wooden Office Furniture- Corporate Modular Office Furniture
School Furniture- School Desk Bench- Teacher Table
Hospital Furniture- Hospital Bed- Electric Hospital Bed- Hospital Monitor Trolley
Industrial Furniture- Mobile Compactor Storage Systems- Industrial Locker- Slotted Angle Rack
Other Products- Glass Library Cupboard- Fire Resistant File Cabinet- Stainless Steel Work Table- Wood Podium- Steel Bookshelves For Library
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Laboratory Table, Stainless Steel Frame, Compact Laminate Top
Product Price: Rs 36,500 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Details:
| Table Type | Wall Bench |
| Product Type | Lab Table |
| Length | 1800 mm (6 ft) |
| Tabletop Material | Granite |
| Top Material | granite |
| Frame Material | Stainless Steel |
| Usage Area | Laboratory, Office, School, College |
| Seat Capacity | Single Seater |
| Storage Configuration | Cabinets & Drawers |
| Surface Finish | Laminate Finish |
| Color | Off White |
| Fitting Type | Welded |
| Warranty | 1 Year |
| Country Of Origin | Made In India |
Made from CRCA steel with storage
with granite
with electric raceway
finished by powder coated
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Chemical Storage Cabinet
Product Price: Rs 14,250 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 2 Piece
Product Details:
| Cabinet Type | Storage Cabinet |
| Capacity | 110 L |
| Door Type | Double Door |
| Body Material | MS Powder Coated |
| No Of Shelves | 2 Shelves |
| Ventilation | perforated |
We, "Vardhmaan Enterprise," are a sole proprietorship-based firm, engaged as the foremost manufacturer and Supplier of lab furniture, office furniture, school furniture and hospital furniture
Yes! I am InterestedRequest A Callback