- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Laboratory Bench
Laboratory Bench
Pioneers in the industry, we offer metal ms laboratory lab furniture from India.
Metal Ms Laboratory Lab Furniture
Product Price: Rs 68,150 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 2 Piece
Product Details:
| Bench Type | Island Bench |
| Furniture Type | Island Bench |
| Table Top Material | Granite |
| Top Material | Granite |
| Material | Metal |
| Length | 8 feet |
| Frame Material | MS/GI Powdercoat |
| Module Length | 1800 mm |
| Frame Type | Pedestal Frame |
| Frame Design | C-Frame |
| Module Depth | 900 mm |
| Module Height | 900 mm |
| Country of Origin | Made in India |
Made from mild steel CRCA metal sheet with thickness of 0.9mm with 17-19 Mm Thickness Granite finished By Powder Coated...............
Additional Information:
- Item Code: vardhscoollab
- Production Capacity: as per requirement and design
- Delivery Time: 9-10 days
- Packaging Details: plastic strech films
Yes! I am InterestedRequest A Callback