- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Ms Slotted Angle Rack
Ms Slotted Angle Rack
We are a leading Manufacturer of steel slotted angle rack and slotted angle shelving racks from Mumbai, India.
Steel Slotted Angle Rack
Product Price: Rs 2,850 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Height | 1800 mm (6 ft) |
| Number of Shelves | 4 Shelves |
| Shelf Size (L x D) | 900 x 300 mm (3x1 ft) |
| Load Capacity per Shelf | 50 kg |
| Angle Thickness | 1.8 mm |
- We, "Vardhmaan Enterprise," are a sole proprietorship-based firm, engaged as the foremost manufacturer and Supplier of lab furniture, office furniture, school furniture and hospital furniture
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Slotted Angle Shelving Racks
Product Price: Rs 4,150 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Height | 2400 mm (8 ft) |
| Number of Shelves | 6 Shelves |
| Shelf Size (L x D) | 900 x 450 mm (3x1.5 ft) |
| Load Capacity per Shelf | 75 kg |
| Angle Thickness | 2.0 mm |
Lab Furniture- Laboratory Workstation- Modular Laboratory Furniture- Lab Furniture
Office Furniture- Modular Office Workstation- Office Staff Locker- Metal File Cabinet- Wooden Office Furniture- Corporate Modular Office Furniture
School Furniture- School Desk Bench- Teacher Table
Hospital Furniture- Hospital Bed- Electric Hospital Bed- Hospital Monitor Trolley
Industrial Furniture- Mobile Compactor Storage Systems- Industrial Locker- Slotted Angle Rack
Other Products- Glass Library Cupboard- Fire Resistant File Cabinet- Stainless Steel Work Table- Wood Podium- Steel Bookshelves For Library
Yes! I am InterestedRequest A Callback